Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2022.

N I J E   L A K O   K A D   S I   M L A D

Završna svečanost Nacionalnog kviza za poticanje čitanja 2022. održala se u utorak, 15. 11. 2022. godine u 12 sati u Nacionalnoj i sveučilišnoj  knjižnici  u Zagrebu, uz prigodan program u kojem su nastupili plesači Športske gimnazije Zagreb. Iz naše su škole na završnoj svečanosti u Zagrebu sudjelovali učenici Leonarda Remar iz 6. a, Marta Presečki iz 8. a te Leon Rog iz 8. c razreda.

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte u fotogaleriji

Nacionalni kviz za poticanje čitanja natjecanje je organizirano s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Kviz se realizira putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Republici Hrvatskoj i u suradnji s Gradskom knjižnicom Subotica.

Kviz se tradicionalno provodi u Mjesecu hrvatske knjige, a od 1998. godine organiziraju ga Knjižnice grada Zagreba – Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež s Mediotekom Gradske knjižnice. Od 2011. godine kviz se provodi online, a od 2019. godine prilagođen je i prikazu na pametnom telefonu.

Ovogodišnja manifestacija Mjeseca hrvatske knjige posvećena je mladima jer je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Tema glasi Generacija K, čime se aludira na postojeće podjele generacija, a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je Misli na sebe – čitaj!

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, kao jedan od središnjih programa manifestacije, nosi naziv Nije lako kad si mlad.

I ove godine nastavilo se s online izvorima informacija vezanim uz tri knjige (Elizabeta Končić Trlek: Pošta za Li, Zoran Pongrašić: Krive su Seka i Seka i
Ivana Šojat: Oblak čvoraka).

Putem kviza učenici su mogli mnogo naučiti o knjigama i njihovim autorima, temama o kojima pišu, likovima te doći do provjerenih informacija koje su im korisne i zanimljive.

Na završnoj svečanosti s učenicima su se družili autori čije su romane čitali za kviz, a svoje recenzije navedenih romana čitali su učenici, sudionici akcije Riznica recenzija, nastale u okviru projekta Ključ do znanja Knjižnice Dugave.

Organizirano je i javno izvlačenje i dodjela glavne i utješnih nagrada.

Nakon završne svečanosti, učenici naše škole, posjetili su Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti te razgledali originalnu Bašćansku ploču iz 1100. godine.

Mentorica učenika je učiteljica Sanja Biškup, učiteljica hrvatskoga jezika.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 17. 11. 2022.