VAŽNO ZA UČENIKE OSMIH RAZREDA!

Dokument Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva srednjoškolskih obrazovnih programa za upise u 1. razred srednje škole načelne je prirode i namijenjen je prvo nadležnim liječnicima školske medicine, liječnicima medicine rada u smislu smjernica za određivanje zdravstvenih zahtjeva za pojedine programe i zanimanja. Jednako tako, dokument je namijenjen učenicima i njihovim roditeljima/skrbnicima da prilikom izbora obrazovnih programa dobiju potpunu informaciju o tome koji bi im obrazovni program/zanimanje mogli pružiti najveće moguće izglede za buduće zaposlenje na tržištu rada.

Nadalje, dokument je namijenjen djelatnicima školskih ustanova, djelatnicima Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje te svim nositeljima odgojno-obrazovne djelatnosti radi osiguranja jasnije i cjelovite informacije o zdravstvenim zahtjevima prilikom upisa učenika u I. razred srednje škole te usklađivanja popisa zdravstvenih zahtjeva za svaki od srednjoškolskih obrazovnih programa/zanimanja.

U dokumentu su za svaki obrazovni program navedeni zdravstveni zahtjevi i funkcionalne sposobnosti koje učenik mora zadovoljiti kako bi upisao određeni program, a navedeni su i zdravstveni dokumenti (potvrda liječnika školske medicine ili potvrda liječnika medicine rada) koje učenici moraju donijeti na upis u srednju školu.

Dokument je posebno bitan za učenike sa zdravstvenim teškoćama pa je važno da ga pročitaju roditelji učenika čija djeca imaju zdravstvene teškoće.

Kandidat sa zdravstvenim teškoćama je kandidat koji je osnovno obrazovanje završio po redovitome nastavnom planu i programu, a kojem su teže zdravstvene teškoće i/ili dugotrajno liječenje utjecali na postizanje rezultata tijekom prethodnoga obrazovanja i/ili mu značajno sužavaju mogući izbor srednjoškolskoga programa obrazovanja. Kandidatu sa zdravstvenim teškoćama dodaje se jedan bod na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja za programe obrazovanja za koje posjeduje stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje. S tako utvrđenim brojem bodova kandidat se rangira na ukupnoj ljestvici poretka. Dodatni bod u sustavu upisa evidentira razrednik na osnovu gore spomenute dokumentacije.

Izuzetno je važno da učenici svu dokumentaciju na osnovu koje ostvaruju dodatne bodove donesu na upis u srednju školu.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 5. 6. 2016.