Dokumentacija za učenike s teškoćama

VAŽNO ZA UČENIKE S TEŠKOĆAMA!

(prilagođeni i individualizirani programi)

Za ostvarivanje prava na rangiranje na zasebnim ljestvicama poretka, kandidat s teškoćama u razvoju obavezno prilaže:

• Rješenje Ureda državne uprave o primjerenom programu obrazovanja (dokument prema kojem učenik ima individualizirani ili prilagođeni program)
  • Stručno mišljenje Službe za profesionalnu usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o sposobnostima i motivaciji učenika za, u pravilu pet, a najmanje tri primjerena programa obrazovanja (strukovnoga – s oznakom programa, umjetničkog i/ili gimnazijskog) izdanoga na temelju mišljenja nadležnoga školskog liječnika koji je pratio kandidata tijekom prethodnog obrazovanja, a na temelju prethodno dostavljene specijalističke medicinske dokumentacije o težim zdravstvenim teškoćama i/ili dugotrajnom liječenju koji su utjecali na postizanje rezultata tijekom prethodnog obrazovanja i/ili mu značajno sužavaju mogući izbor programa obrazovanja i zanimanja, prema stručno usuglašenoj metodologiji te obrade multidiscipliniranog tima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Tom prilikom, roditelj i kandidat iskazuju svoj odabir liste prioriteta prema programima obrazovanja koje je Hrvatski zavod za zapošljavanje naveo u svom stručnom mišljenju – roditelji će upisnom povjerenstvu ureda državne uprave na predviđenom obrascu navesti programe obrazovanja i srednje škole u kojima se ti programi obrazovanja izvode redom kako bi željeli da ih kandidat upiše. Na navedenom obrascu roditelj i kandidat mogu navesti neograničen broj škola u određenoj županiji, a koje taj program obrazovanja izvode.

Kandidati s teškoćama u razvoju koji na ovaj način ostvare pravo upisa u srednju školu neće se moći prijavljivati za upis u druge obrazovne programe.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 7. 6. 2016.