Natječaji za upis učenika u 1. razred srednje škole u Varaždinskoj županiji

VAŽNO ZA UČENIKE OSMIH RAZREDA!

Budući da se bliži datum početka prijava obrazovnih programa za upis u 1. razred srednje škole, učenicima osmih razreda skrećemo pozornost na natječaje koje su raspisale srednje škole Varaždinske županije. Poveznice na natječaje nalaze se ovdje.

Početak prijava obrazovnih programa je 27. lipnja. Za neka zanimanja potrebno je proći dodatne provjere. O dodatnim provjerama pročitajte pod "opširnije".

- izvađeno iz brošure za upise -

Datume odvijanja dodatnih provjera potražite na web stranicama srednjih škola.

Dodatne provjere znanja i sposobnosti kandidata

a) Provjera znanja kandidata iz stranoga jezika

Kandidat koji u osnovnoj školi nije učio određeni strani jezik može prilikom prijave programa obrazovanja odabrati učenje toga stranog jezika kao prvoga stranog jezika uz uvjet da je na provjeri znanja utvrđena mogućnost učenja toga stranog jezika kao prvoga stranog jezika. Provjeru znanja provodi stručno povjerenstvo srednje škole u koju se kandidat želi upisati, o čemu sastavlja zapisnik. Provjeru znanja kandidat polaže u jednoj školi i rezultati provjere vrijede za prijavu u druge škole koje uvjetuju znanje istoga stranog jezika. Provjera znanja je eliminacijska.

b) Provjera znanja kandidata za upis u međunarodne programe

Za upis u međunarodne programe može se provoditi provjera znanja koju propisuje i provodi škola.

c) Provedba dodatnih provjera sklonosti i sposobnosti kandidata

Škola koja upisuje kandidata u programe obrazovanja za koje je potrebna određena tjelesna, glasovna i slična spretnost ili sposobnost mogu provoditi provjeru sklonosti i sposobnosti kandidata za taj program obrazovanja.

d) Provjera darovitosti kandidata za upis u umjetničke škole Likovne, glazbene i plesne škole, uz vrednovanje uspjeha kandidata u prethodnome obrazovanju, provode i ispitivanje darovitosti kandidata za pojedine vrste umjetničkoga izraza.

e) Provjera posebnih znanja kandidata

Srednje škole mogu, ako za to imaju suglasnost Ministarstva, provoditi provjere posebnih znanja iz nastavnih predmeta posebno važnih za upis kandidata u pojedini program obrazovanja. Posebna provjera znanja nije eliminacijska i na njoj učenik može ostvariti do najviše 5 bodova. Za sve dodatne provjere škole će javno objaviti rokove i mjesto ispitivanja, a svi podaci bit će dostupni na mrežnoj stranici: www.upisi.hr

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 22. 6. 2016.