Počele su prijave programa za upis u srednje škole

Danas, 26. lipnja,  počele su prijave programa za upis u srednje škole. Sve potrebne informacije nalaze se na stranici upisi.hr. Također, važno je pratiti i stranice srednjih škola koje namjeravate upisati.

Upisi za učenike s teškoćama preko Ureda državne uprave su završeni te su objavljene i konačne ljestvice poretka. No nisu se svi uspjeli upisatiUčenici s teškoćama (prilagođeni i individualizirani pristup) koji su se pokušali upisati preko Ureda državne uprave a nisu uspjeli, mogu se prijaviti redovnim putem. To znači da za njih vrijede ista pravila kao i za sve ostale učenike pa su dužni doći s jednim od roditelja na potpisivanje prijavnica u OŠ Vidovec u vrijeme koje će odrediti njihove razrednice. Također imaju mogućnost ponovno pokušati upis preko Ureda državne uprave ali tek na jesenskom roku i to za zanimanja u kojima ostane slobodnih mjesta koja će biti objavljena nakon završetka ljetnog roka.

Učenici s teškoćama koji su se u ljetnom roku uspjeli upisati preko Ureda državne uprave ne moraju doći na potpisivanje prijavnica u OŠ Vidovec. (prema našoj evidenciji samo je jedan takav učenik i to iz 8.a razreda)

Točan datum potpisivanja prijavnica (za sve učenike koji će se prijavljivati redovnim putem) razrednice će objaviti sutra, 27. lipnja, prilikom podjele svjedodžbi. Potpisane prijavnice ostaju u OŠ Vidovec. Tim činom ujedno i prestaju obaveze upisog povjerenstva OŠ Vidovec prema ovogodišnjim osmašima.

Učenici koji su zbog otežanih uvjeta školovanja ostvarili dodatan bod, moraju dokaz o tome donijeti na upis u srednju školu. (npr. smrtni list za preminulog roditelja)

Molimo roditelje i učenike da dobro razmisle o zanimanjima koja će prijaviti te da pažljivo pripreme listu prioriteta kako bi si povećali šansu za upis.

Upozoravamo učenike koji će prijaviti zanimanja za koja je potrebna dodatna provjera (npr. provjera likovnih sposobnosti ili provjera manuelnih sposobnosti i sl.) da prate stranice srednjih škola na kojima pišu točni termini održavanja tih provjera.

Također, podsjećamo vas da potražite i svjedodžbe od 5. do 7. razreda jer neke srednje škole traže da se donesu sve svjedodžbe (5. - 8. razred) na uvid. Ukoliko ste ih izgubili žurno se javite u tajništvo naše škole.

Na upis u srednju školu potrebno je donijeti i određenu liječničku dokumentaciju. U prikupljanje potrebne dokumentacije krećete tek kad se objave konačne ljestvice. Obično se traži potvrda liječnika školske medicine, za našu školu to je dr. Ivančica Mlakar, liječnica koja obavlja sistematske preglede za učenike naše škole. Njena ordinacija nalazi se u Kolodvorskoj ulici u Varaždinu. Potvrda je besplatna i potrebno ju je donijeti na upis ukoliko tako piše u uvjetima za upis. Druga vrsta potvrde je potvrda liječnika medicine rada. Za dobivanje te potvrde trebate se javiti u jednu od ordinacija medicine rada prema izboru roditelja. Pregled se obavlja u Domu zdravlja ili drugim ugovornim ustanovama. Ova potvrda se plaća i potrebno ju je donijeti najkasnije do kraja prvog polugodišta 1. razreda. Ukoliku ju ne donesete na upis (jer npr. niste stigli obaviti pregled), potrebno je predočiti potvrdu vašeg liječnika opće medicine, ali kasnije svakako morate donijeti i potvrdu liječnika medicine rada. Učenici s teškoćama koji su se uspjeli upisati preko Ureda državne uprave ne moraju na upis donijeti ni potvrdu liječnika školske medicine niti potvrdu liječnika medicine rada. Učenici koji će upisati neki od gimanazijskih programa ne moraju donositi nikakve liječničke potvrde.

Učenici koji moraju imati osiguranu praksu u nekoj licenciranoj radionici neka vode računa i o odabiru radionice. Ugovor moraju sklopiti najkasnije do kraja 1. polugodišta 1. razreda.

U srednju školu na upis nosite i upisnicu koju ćete sami isprintati sa stranice upisi.hr, a mora biti potpisana od strane učenika i jednog roditelja. (molimo vas da ne miješate prijavnice koje nakon potpisivanja ostaju u našoj školi i upisnice koje printate sami i nosite ih na upis u srednje škole)

Svima želimo uspjeh u daljem školovanju! smiley

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 26. 6. 2017.