Počeli Dani Europskog centra za darovite – Centara izvrsnosti Varaždinske županije

Festival Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom u spomen

Varaždinskim Toplicama održan je Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski“ te Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva pod nazivom „KAJ je naša duša i naša popiefka“, u organizaciji Europskog centra za darovite Hrvatska i Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije – osnovne škole, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Iz naše su škole na Festivalu sudjelovale dvije nagrađene učenice, Ilijana Vrbnjak iz 7. a i Anamarija Zavrtnik iz 7. b razreda, kao i njihova mentorica i jedna od organizatorica Festivala, profesorica Sanja Biškup.

detalje pročitajte pod "opširnije", a fotografije pogledajte u fotogaleriji

U uvodnom dijelu programa čuli smo dio govora I. Kukuljevića Sakcinskog u Hrvatskom saboru 2. svibnja  1843. godine, u izvedbi Frana Rabuzina, polaznika Centra izvrsnosti za hrvatski jezik i učenika 8. razreda OŠ Novi Marof.  Njegova je mentorica profesorica Sunčica Križan-Kadi.

Nazočnima su se zatim obratili profesorica Nataša Sedlar, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole i koordinatorica Projekta, gospodin dr. sc. Miroslav Huđek, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije te voditelj Europskog centra izvrsnosti Hrvatska, gospođa Dragica Ratković, gradonačelnica Varaždinskih Toplica,  profesorica Maja Zrnčić iz Ministarstva kulture te zamjenik župana Tomislav Paljak, koji je ujedno otvorio Festival.

Zatim su slijedila dva predavanja: Za svjetlost stvoren. O Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom i govoru nakon kojeg više ništa nije bilo isto dr. sc. Kristiana Novaka te predavanje pod nazivom  Zvučni atlas hrvatskih govora dr. sc. Velimira Piškorca te dr. sc. Ivane Kurtović Budje.

U drugom dijelu Festivala održana je Smotra dječjega kajkavskog pjesništva Kaj je naša duša i naša popiefka. Smotra njeguje dječje domoljubno pjesništvo na kajkavskom narječju, osvješćuje važnost očuvanja zavičajnog govora, potiče rad s pjesnički nadarenim učenicima osnovne škole te njeguje svijest o zavičajnoj pripadnosti i nacionalnom identitetu.

Na Natječaju Smotre mogli su sudjelovati svi zainteresirani učenici od petog do osmog razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj vlastitim lirskim pjesmama na kajkavskom narječju. Teme, motivi, odnosno poticaji pjesama bili su domoljublje, hrvatski jezik, hrvatska povijest, hrvatski velikani.

Pristigle radove vrednovalo je stručno prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Barica Pahić, Ljubica Ribić, Darko Foder i Valentina Šinjori. Radi se o renomiranim kajkavskim pjesnicima s nizom nagrađenih i izvođenih pjesama te objavljenih zbirki, koji sudjeluju na svim značajnim kajkavskim festivalima i susretima.

Autorske pjesme dviju učenica naše škole objavljene su u Zborniku radova, a učenica Ilijana Vrbnjak svoju je pjesmu Kaj je se muoj kaj i javno izvodila.

Smotru su svojim programom uveličali učenici OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice pod vodstvom učitelja Sanje Habek, Stelle Cimerman, Igora Derdića, te učenici OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, PŠ Tina Ujevića Salinovec u suradnji s Udrugom Podkalnički plemenitaši pod vodstvom učiteljica Valentine Posavec Kovač i Lucije Geček.  Profesorica  Valentina Šinjori, predsjednica Stručnog prosudbenog povjerenstva, iznijela je osvrt na Smotru pod nazivom Jezik kao bliskoznačnica za domoljublje.

Gospodin dr. sc. Miroslav Huđek, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije te voditelj Europskog centra izvrsnosti Hrvatska, uručio je najprije zahvalnice članovima Stručnog prosudbenog  povjerenstva, voditeljima učenika koji su sudjelovali u programu te voditelju samog programa i poznatom varaždinskom glumcu, Janu Kerekešu. Nagrade učenicima i mentorima uručile su profesorice iz Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovnu školu (Nataša Sedlar, Ivana Canjuga, Snježana Tramburovski, Sunčica Križan-Kadi te Sanja Biškup), a nagrade za 1., 2. i 3. mjesto, gospodin dr. sc. Miroslav Huđek.

Prvu nagradu osvojila je pjesma pod nazivom Crveni mak  autorice  Ines Posavec iz OŠ Martijanec (voditeljica je učiteljica Danijela Špoljarić), drugu nagradu pjesma Iskanje sreče autorice Hane Brkić iz OŠ Ive Andrića, Zagreb (voditeljica je učiteljica Katarina Brković Savić), a treću pjesma pod nazivom Najvriedneša slikica autorice Eme Posavec Kovač iz OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, PŠ Tina Ujevića Salinovec (voditeljica je učiteljica Valentina Posavec Kovač).

Festivalom u Varaždinskim Toplicama počeli su Dani Europskog centra za darovite – Centara izvrsnosti Varaždinske županije.

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 7. 3. 2020.