Mali planinari

Planinarski izlet na Medvednicu 1033 mnv

14. listopada 2023.

Planinarska grupa Osnovne škole Vidovec, sekcije Čevo HPD MIV,  posjetila je Park prirode Medvednicu. Toplu i sunčanu subotu iskoristili smo za istraživanje njezinih ljepota. Četrdesetak malih planinara uživalo je u jesenskim bojama i čarima prirode.

Početna točka bila je u mjestu Pila te smo se odavde nastavili kretati prema Skloništu kod Križa gdje smo napravili kratku pauzu. Zatim smo koračali Horvatovim stubama koje su bez sumnje jedan od najljepših izletničkih objekata na Medvednici izgrađeni ljudskom rukom. Stube započinju pored obala potoka Bistri jarek te izletišta Srnec. Uspinjanjem po svih 500 stuba prolazili smo pored Tisinog ponora, špilje Medvednice, Male pećine i Patuljkove špiljice. Ovo je područje osobito zanimljivo zbog raznolikih kraških oblika u vapnenačkom terenu. Dolaskom kod Planinarskog doma Hunjka preostalo nam je još sat vremena šetnje i laganog uspona do najvišeg vrha Medvednice, a to je Sljeme. Na Sljemenu smo imali duži odmor za okrjepu, sunčanje i fotografiranje. Zatim se polako spuštamo do Planinarskog doma Hunjka gdje završava naša planinarska avantura. Prohodali smo nešto više od 14 km.

Putem je bilo puno smijeha, trčanja, pokojeg pada, umora u nogama i dječjih radoznalih pogleda i pitanja na koja smo rado odgovarali. Ovim putem im želimo približiti planinarenje i snalaženje u prirodi.

Ono što nam je posebno drago vidjeti da se na planinarskim izletima sklapaju nova prijateljstva, djeca se međusobno potiču, ohrabruju i pomiču svoje granice.

fotografije pogledajte u fotogaleriji

planinarski vodiči i učitelji OŠ Vidovec:  Maja Herceg i Zoran Košić Čačić

objavio: Ivanka Lajtman Lešnjak   datum: 17. 10. 2023.